DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Muzeum Kraslické dráhy

Historie Muzea Kraslické dráhy

Historie Muzea Kraslické dráhy 
Více než deset let existovala v odbavovací budově nádraží Klingenthal železniční expozice, jejímž zřizovatelem byl místní spolek Eisenbahnfreunde e. V. Tato stálá výstava, která byla zaměřena zejména na historii a vývoj železnic v regionu tzv. Vogtlandu, byla známá nejen v Německu, ale, a to zejména po otevření železničního přechodu z Kraslic, i v České republice. V několika místnostech zde byly soustředěny jak trojrozměrné exponáty, tak i výkresy, fotografie a další dokumenty týkající se železnic na české i saské straně státní hranice.
 
    
 

Protože Deutsche Bahn, A.G., připravuje prodej rozsáhlého objektu staniční budovy v Klingenthalu, byli němečtí kolegové nuceni hledat pro expozici, která se budovala řadu let, nové umístění. Část exponátů se podařilo umístit do staniční budovy v blízkém Schönecku, další část se stala, ve spolupráci se spolkem Klub M 131.1 Sokolov, základem Muzea Kraslické dráhy, které je v současné době zřizováno v prostorách bývalé nádražní restaurace v Kraslicích.
 
 
 
 
 


Výstavní předměty, bezplatně zapůjčené ze SRN, jsou v současné době doplňovány exponáty z majetku Železničního spolku Klub M 131.1, Českých drah, a.s. Viamont i soukromých majitelů. Muzeum nebude koncipováno jen jako „mrtvá“ expozice. Budou zde exponáty, jejichž činnost si návštěvníci budou moci vyzkoušet, exponáty, které zaujmou jak dětské, tak i dospělé návštěvníky. Současně bude MKD i jakýmsi dokumentačním centrem – k dispozici zde bude literatura a další tiskoviny k historii nejen trati ze Sokolova do Klingenthalu, tak i dalších železnic v oblasti.
 
 

Domů